Pomagamy w wyborze żelazka
Najbardziej rozpowszechnionym i popularnym żelazkiem jest standardowe żelazko parowe w którym para produkowana jest poprzez przepuszczanie wody przez rozgrzaną metalową stopę. Takie urządzenie nie wytwarza pary pod ciśnieniem w przeciwieństwie do swojego nowocześniejszego następcy – generatora pary. Jego sercem jest bojler w którym woda jest podgrzewana i zamieniana w parę pod wysokim ciśnieniem.
Które z tych urządzeń będzie dla Ciebie najlepsze? Żeby odpowiedzieć sobie na tak postawione pytanie należy zadać sobie jeszcze co najmniej trzy inne, które sprecyzują Twoje potrzeby...
Ile czasu średnio zajmuję Ci prasowanie, jak często i jak dużo ubrań jednocześnie prasujesz? Jeżeli prasujesz regularnie duże ilości ubrań dla całej rodziny to z pomocą przyjdzie CI generator dzięki któremu z łatwością uprasujesz nawet kilka warstw pościeli jednocześnie, czy nawet najtrudniejsze zagniecenia wszystkich materiałów.
Jak dużo miejsca do prasowania jest Ci potrzebne? Jeżeli zależy Ci na małym, kompaktowym urządzeniu to zdecyduj się na standardowe żelazko parowe, generatory są dużo większe i często potrzebują sporych desek do prasowania z dodatkową półką mogącą udźwignąć generator.
Ile jest warta dla Ciebie wygoda i czas? Generatory pary są znacznie droższy od swoich mniejszych kuzynów, jeżeli nie chcesz wydawać większych sum pieniędzy na takie urządzenie zdecyduj się na zakup wydajnego standardowego żelazka.
Poniżej postaramy się pokrótce wskazać najważniejsze cechy obu urządzeń oraz ich wady i zalety. Mamy nadzieję, że pomoże to Państwu w wyborze urządzenia najbardziej odpowiadającemu Waszym potrzebom.
ŻELAZKO PAROWE
Najbardziej popularne we wszystkich gospodarstwach domowych sprawdzą się, jeśli prasujesz niewielkie ilości ubrań 2-3 razy w tygodniu. Są to żelazka z wbudowanym pojemnikiem na wodę, zazwyczaj o pojemności 250-300 ml. Ich zaletą są m.in. niewielkie gabaryty, cicha praca oraz umiarkowana cena – ok. 200-400 zł. Wybierając żelazko parowe należy zwrócić uwagę na jego stopę, a w zasadzie jej maksymalna temperatura oraz ciężar, para ma charakter pomocniczy. Mankamentem tych urządzeń jest konieczność regularnego czyszczenia zbiornika lub nie pozostawianie w nim wody w sytuacji gdy nie jest regularnie uruchamiane.
ŻELAZKO PAROWE - PARAMETRY
- Czas nagrzewania do 2 minut – oszczędność czasu
- Strumień pary ciągłej do 50gr/min – szybkie i bezproblemowe prasowanie
- Wyrzut pary do 230gr – wygładzanie największych zagnieceń
- Wbudowany zbiornik na wodę do 400 ml – im większy tym rzadziej trzeba go napełniać,
- Wymiary ok 30 x 15 x 13cm – kompaktowe przechowywanie
- Waga do 1.6 kg – komfort prasowania
WYBIERZ JEŻELI:
- Zależy CI na cichej pracy urządzenia
- prasujesz 2-3 razy w tygodniu lub rzadziej
- prasujesz głównie ubrania
- zależy CI na kompaktowym rozmiarze i niewielkiej wadze urządzenia
- szukasz dobrego sprzętu w ekonomicznej cenie
ŻELAZKA Z GENERATOREM PARY
Żelazka z generatorem pary sprawdzą się przede wszystkim wtedy, gdy prasujesz dużo i często, gdy chcesz mieć możliwość prasowania w pionie (świetny sposób na wyprasowanie zasłon), albo kilku warstw materiału naraz (pościel, ręczniki). Niewątpliwą zaletą żelazek z generatorem pary jest też możliwość prasowania nawet najbardziej delikatnych lub trudnych do wygładzenia tkanin. Nie da się jednak ukryć, że spore gabaryty oraz cena generatorów pary mogą być dla wielu użytkowników znaczącą wadą. Są też głośniejsze niż tradycyjne żelazko.
PARAMETRY W ŻELAZKACH Z GENERATOREM PARY
- tryb turbo – prasowanie grubych tkanin
- Ochrona przed przypaleniem tkanin
- Moc do 2400W – szybkie nagrzewanie i duża ilość pary
- Czas nagrzewania do 2 minut – oszczędność czasu
- Strumień pary ciągłej do 125gr/min – szybkie i bezproblemowe prasowanie
- Wyrzut pary do 600gr/min – wygładzanie największych zagnieceń
- wyjmowany zbiornik na wodę o pojemności do 2l - im większy tym rzadziej trzeba go napełniać
- długość przewodu do 1.8m – łatwe przenoszenie
- wymiary ok 40 x 31 x 24cm
- ciśnienie pary do 7 bar – możliwość prasowania nawet kilku warstw tkanin jednocześnie
WYBIERZ JEŻELI:
- chcesz spędzić o 50% czasu mniej na prasowania
- prasujesz delikatne tkaniny lub trudne do wyprasowania materiały
- prasujesz często i dużo
- zależy Ci na oszczędzaniu energii
- chcesz zadbać o dłuższą żywotność swoich ubrań
ŻELAZKO I JEGO PRZYDATNE FUNKCJE
Najnowsze żelazka wzbogacane są przez producentów o wiele przydatnych funkcji, dzięki którym jakość prasowania oraz komfort użytkowania znacząco się poprawiają. Oto te które według nas zasługują na uwagę:
-
Samoczyszczenie żelazka polega na udrażnianiu otworów parowych w których gromadzi się w osad z wody. W żelazku z tą dodatkową opcją wystarczy nalać wody do zbiornika, a następnie włączyć odpowiednią funkcję - przy maksymalnej temperaturze pod wpływem dużego ciśnienia z otworów w stopie żelazka wraz z parą wydobędą się zanieczyszczenia.
- Automatyczne wyłączanie żelazka – idealne rozwiązanie dla zapominalskich, żelazko wyłączy się po kilkudziesięciu sekundach bez pracy w pozycji poziomej lub po kilku minutach bezczynności w pozycji pionowej.
-
Regulacja strumienia pary – funkcja właściwie niezbędna w sytuacji gdy musimy dostosować wydajność prasowania do konkretnych tkanin i zagnieceń.
-
Uderzenie pary w pionie jest to zazwyczaj kilku- lub jednorazowe silne uderzenie pary, które umożliwia szybkie, punktowe zwilżenie materiału. Dzięki takiej opcji możliwe jest prasowanie w pozycji pionowej. Przydaje się ono przy wygładzaniu wiszącej zasłony, firanki lub odzieży na manekinach.
-
Blokada kapania - chroni przed skraplaniem się wody w niższych temperaturach. Dzięki temu unikniemy powstawania mokrych plam na ubraniach.
-
Spryskiwacz wody najprostsze rozwiązanie, jeżeli chcemy dodatkowo zwilżyć najbardziej zagniecione miejsca, by ułatwić ich prasowanie. Przydatne także przy grubych, ciężkich tkaninach.
-
System antywapienny chroni żelazko przed osadzaniem się w jego wnętrzu kamienia z wody. Dzięki niemu zapobiegniemy zmniejszeniu się efektywności generowanej pary wodnej, a podczas prasowania żelazko nie będzie brudziło ubrań białym osadem.
-
Prasowanie na mokro i sucho - możliwość wyłączenia generowania pary, dzięki czemu prasować będziemy wyłącznie z użyciem temperatury przy jednocześnie niższym poborze energii.
-
Zimna stopa - polega na minimalnym podgrzaniu stopy, zachowując jednocześnie produkcję pary wodnej. Przydaje się ona zwłaszcza w przypadku najbardziej delikatnych tkanin.
-
Dodatkowe nakładki do tkanin delikatnych są dodatkowym wyposażeniem, niektórych modeli żelazek. Dzięki nakładce takie tkaniny jak jedwab, satyna czy akryl ochronione zostaną przed wyświecaniem się, które jest nie do końca estetycznym efektem kontaktu odzieży z wyższą temperaturą.
ŻELAZKO STOPA
To najważniejszy element zarówno tradycyjnych żelazek jak i tych z generatorem pary. Powinna szybko się nagrzewać i zapewniać dobry poślizg na materiale. Zaokrąglone i ścięte krawędzie ułatwią prasowanie we wszystkich kierunkach a odpowiednio zwężany kształt ułatwi dotarcie nawet do najbardziej niedostępnych powierzchni. Jednocześnie stopa żelazka nie powinna łatwo ulegać zarysowaniom, zabrudzeniom ani przypaleniom i być łatwa do wyczyszczenia. Powinna mieć też odpowiednio rozmieszczone otwory na parę. Niezwykle istotna jest ich liczba i najlepiej, gdy znajdują się na całej powierzchni stopy. Im więcej otworów na parę, tym dokładniej nawilży ona prasowany materiał a nasza praca będzie wydajniejsza.
Kolejnym ważnym parametrem jest powłoka. Standardowe, tradycyjne stopy wykonywane były ze stali – ich zaletą było bardzo szybkie nagrzewanie się i niezły poślizg, niestety były podatne na zarysowania i trudne do wyczyszczenia. Dlatego nowoczesne żelazka są wyposażone w stopy pokryte specjalną powłoką. Do wyboru mamy powłoki teflonowe, ceramiczne, emaliowe, grafitowe, szafirowe i eloksalowe.
-
Powłoki teflonowe - dobry poślizg, łatwe do wyczyszczenia, bardzo łatwe do zarysowania
-
Powłoki emaliowane - mają najlepszy poślizg, ale są zarazem trudne do wyczyszczenia i najbardziej podatne na obtłuczenia oraz zarysowania. (Palladium Glissee, Supergliss, Ultragliss Granit Glissee)
-
Powłoki ceramiczne - charakteryzują się dobrym poślizgiem i są bardziej od teflonowych odporne na zarysowania. (Ceralon, Carezza Steamglide, Durillium, Anodilium, Titanium glisseé, Keramik Dura, Easy Glide)
-
Powłoki grafitowe i szafirowe mają właściwie same zalety, jeśli chodzi o komfort użytkowania. Są bardzo trwałe, zapewniają świetny poślizg i można je łatwo oczyścić. (Graphite, Saphire)
-
Powłoki eloksalowe zapewniają idealny poślizg po materiale i wysoką trwałość oraz odporność na zarysowania.
Powłoki stalowe – dobry poślizg, trudne do wyczyszczenia (Actisteam 300, Microsteam 400, Microsteam 200, Inox, Inox Glissee, Eloxal, Golden Dynaglide, Durasteel, Inox airgilde) -
Powłoki aluminiowe - dobry poślizg, łatwe do wyczyszczenia, bardzo łatwe do zarysowania