Ekspresy do kawy - jak je pielęgnować?
Ekspres do kawy w przeciągu kilku ostatnich lat stał się jednym z najbardziej pożądanych urządzeń AGD do domu. Zaczynając od tych najprostszych – przelewowych, kawiarek, poprzez ekspresy ciśnieniowe, kapsułkowe a na zaawansowanych urządzeniach z wbudowanym młynkiem kończąc. Picie kawy stało się dla wielu z nas czynnością bez której nie potrafimy się obejść i staramy się korzystać podczas jej przygotowywania ze wszystkich nowinek technologicznych dostępnych na rynku.
Z użytkowaniem tych sprzętów wiążą się jednak nie tylko przyjemności, ale i obowiązki, przede wszystkim jeśli chodzi o utrzymywanie ich w czystości. Jest to niezbędne, nie tylko dla zachowania żywotności urządzeń, które czasem wiele kosztowały, ale też celem zachowania doskonałego smaku i aromatu kawy oraz, rzecz jasna, ze względów higienicznych i estetycznych. W dzisiejszym wpisie postaramy się przybliżyć wszystkie te czynności, których regularne wykonywanie wydłuży żywotność Twojego ekspresu i wpłynie bezpośrednio na smak i jakość przygotowywanego napoju.
Po pierwsze – woda
Nie od dziś wiadomo, że niebagatelny wpływ na jakość kawy ma woda. Zbyt twarda może przyczynić się do mało przyjemnych doznań smakowych, osadzania się kamienia i w konsekwencji szybkiego uszkodzenia części. W zaawansowanych urządzeniach ciśnieniowych konieczne będzie ustawienie twardości wody. Zmierzymy ją za pomocą specjalnych pasków dołączanych najczęściej do ekspresu. Ustawienia tego parametru ułatwi w przyszłości kontrolowanie procesu odkamieniania.
Nie bez znaczenia jest też odpowiednie filtrowanie wody, nowoczesne ekspresy do kawy mają możliwość montowania specjalnych filtrów wewnątrz zbiorników na wodę, lecz z tym samym efektem możemy posiłkować się tradycyjnymi dzbankami filtrującymi.
Istotne jest też każdorazowe wypłukanie zbiornika na wodę przed jego napełnieniem – woda z której przygotujemy kawę zawsze powinna być świeża
Ekspres przelewowy
Wydają się najłatwiejsze w czyszczeniu, ponieważ są bardzo proste w obsłudze i nie zawierają skomplikowanych trudno dostępnych elementów. Filtry papierowe dla higieny należy wymieniać każdorazowo po jednym procesie parzenia. Jeżeli ekspres przelewowy wyposażony jest w filtr stały należy pamiętać o jego regularnym myciu w ciepłej wodzie z odrobiną mydła.
Utrzymywanie w czystości obudowy ekspresu i jego regularne odkamienianie co 100-150 kaw zagwarantuje Państwu długą żywotność urządzenia.
Ekspres ciśnieniowy
W przypadku ekspresów ręcznych czyszczenie najlepiej zaplanować tuż po skorzystaniu z urządzenia. Obowiązkowo po każdym użyciu należy opróżnić i umyć podajnik na kawę - kolbę, od czasu do czasu rozkręcając ją na części - jeżeli jest taka możliwość. Dzięki temu usuniemy osady z wnętrza i wyczyścimy znajdujące się tam uszczelki.
Nie należy zapominać również o sitku/filtrze znajdującym się w ekspresie w miejscu mocowania kolby. Zazwyczaj można je swobodnie odkręcić i
przeczyścić pozostające na nim resztki parzonej kawy, które mogą nie tylko zapchać dziurki, ale również zepsuć smak przygotowywanego naparu.
Już przy lekko przytkanym sitku ekspres ciśnieniowy do kawy nie działa dobrze, a dalsze jego użytkowanie może skończyć się kosztowną wizytą w serwisie lub mozolnymi próbami przetykania sitka igłą. Czynność tą staraj się wykonywać co 250-300 kaw.
Jeżeli ekspres ciśnieniowy wyposażony jest w dysze do spieniania mleka i ma odkręcane lub odczepiane końcówki to pamiętajmy o regularnym myciu ich w ciepłej wodzie z odrobiną mydła. W przypadku, kiedy wylot spieniacza przytwierdzony jest na stałe, pozostaje nam jedynie dokładne wytarcie go z zewnątrz oraz przepłukanie wewnętrznych części poprzez zanurzenie rurki ssącej w wodzie i uruchomienie programu spieniającego mleko. Tacka ociekowa gromadząca skropliny po kawie i wodzie wymaga codziennego opróżniania - Inaczej może zdarzyć się, że pozostałości kawy skwaśnieją i zaczną wydawać nieprzyjemny zapach.
Najważniejszą czynnością jeżeli chodzi o pielęgnacje tego typu sprzętu jest regularne jego odkamienianie. Tylko to zagwarantuje Państwu długą żywotność sprzętu i pozwoli cieszyć się wyśmienitą kawą. Starajmy się wykonywać ten proces nie rzadziej niż co 100-150 kaw.
Ekspres do kawy z młynkiem
Łatwość przygotowywania wielu różnych kaw przy pomocy tych ekspresów najczęściej skłania nas do ich zakupu mimo dość wysokiej ceny. Ta grupa urządzeń należy niestety do tych, które wymagają od użytkowników kilku różnych czynność bez których sprzęt nie może się obejść. Na szczęście większość procesów odbywa się automatycznie, a ekspres do kawy przypomni nam o konieczności ich wykonania. Bardzo ważne są odpowiednie środki z których należy korzystać przy każdej z nich
Automatyczne czyszczenie ekspresu do kawy.
Do tej czynności stosujemy specjalne tabletki to ze środkami bakteriobójczymi i grzybobójczymi. O ile instrukcja nie mówi inaczej czynność taką należy wykonywać co około 200 kaw. Środki chemiczne zawarte w tabletkach pomagają również usuwać osady z kawy, które nagromadzają się w zaparzaczu i w dłuższym okresie czasu potrafią istotnie wpłynąć na smak kawy.
Czyszczenie bloku zaparzacza
Blok zaparzania (zaparzacz) należy myć co najmniej raz w tygodniu - zaparzacz to element, który bezpośrednio pracuje ze zmieloną kawą i wodą, która rozsypuje się po wnętrzu ekspresu. Rozsypana kawa psuje się i zmienia smak naszego ulubionego napoju. Dlatego zalecamy wyjmowanie i mycie go pod bieżącą wodą co około 200 kaw
Czyszczenie tacki ociekowej
Bardzo dobrym nawykiem jest częste opróżnianie tacy ociekowej z pojemnikiem na fusy i mycie pod bieżącą wodą z użyciem płynu do mycia naczyń. Jeżeli nie będziemy wykonywać tej czynności regularnie (przynajmniej 1 raz w tygodniu) nasz ekspres może po pewnym czasie nie „widzieć” tacy ociekowej. Czujniki odpowiedzialne za obecność tych elementem zabrudzą się osadem kawowym a resztki kawy mogę pozatykać mikro-styki umieszczone wewnątrz ekspresu.
Czyszczenie układu mlecznego.
Automatyczne czyszczenie odbywa się najczęściej każdorazowo po przygotowaniu kawy z mlekiem. Należy jednak pamiętać, że nie zastąpi ono ręcznego mycia całego układu. Ważną rzeczą przy codziennym korzystaniu jest dokładne mycie pojemnika co 3-4 dni. Nie pozwoli to na rozwój bakterii i kwaśnienie resztek mleka co zawsze skutkuje nieprzyjemnym zapachem.
Odkamienianie
Proces odkamieniania jest bez wątpienia tym, który jest dla samego urządzenia najważniejszy. Polega na sporządzeniu w zbiorniku na wodę roztworu odkamieniającego. Na rynku dostępnych jest wiele odpowiednich środków, których bardzo często jedynym składnikiem jest Citrus Acid, czyli... kwasek cytrynowy. Warto o tym pamiętać dokonując zakupu małej buteleczki lub saszetki za kilkadziesiąt złotych :) Jakie są odpowiednie dawki? Zawsze warto przeczytać instrukcję, która podpowie i wskaże jakie proporcje dodać. Jednakże od przybytku głowa nie boli – im silniejszy roztwór tym większa jego skuteczność. Ekspresy w zdecydowanej większości mają automatyczny program, który przypomni nam o konieczności jego wykonania i sam przeprowadzi cały proces. Warto jednak wykonywać tą czynność mniej więcej co 100-150 kaw, ale nie rzadziej niż raz na trzy miesiące
Unikajmy kaw aromatyzowanych
Kawa ziarnista jaką sypiemy do zasobnika młynka jest naszą dowolnością, pamiętajmy jednak, że te smakowe, czy aromatyzowane (wanilia, czekolada itp.) przeważnie mają dodatek cukrów, które powodują zaklejanie żaren młynka i systemu parzenia kawy. Korzystanie z takich kaw jest najkrótszą drogą do uszkodzenia sprzętu!
Podsumowanie
Czyszczenie ekspresów do kawy można porównać ze sprzątaniem domu czy zmywaniem naczyń – wcale nie musisz tego robić, ale miej świadomość, że w czasie działa to na Twoją niekorzyść. Regularna konserwacja i czyszczenie ekspresu są bardzo ważne dla zapewnienia bezawaryjnego i poprawnego działania urządzenia. Dbanie o czystość i higienę każdego ekspresu zdecydowanie wpływa na smak kawy oraz walory estetyczne, które zarówno dla nas jak i dla naszych gości na pewno są bardzo ważne.