Wypiekacz do chleba – czym jest i jak go wybrać?
Jak działa wypiekacz do chleba?
Upieczenie chleba w wypiekaczu jest niezwykle łatwe. Wystarczy wsypać do odpowiedniego pojemnika podstawowe składniki oraz – wedle upodobań – dodatki, mające wzbogacić jego smak. Następnie należy wybrać odpowiedni program i na tym kończy się nasza praca. Maszyna sama wymiesza masę, pozwoli ciastu wyrosnąć w odpowiedniej temperaturze, a następnie je wypiecze, serwując nam gotowy produkt. Nie musimy martwić się o to, że nie wiemy, jakie produkty i w jakich proporcjach powinniśmy dodać. Nie musimy tracić czasu na eksperymentowanie z internetowymi recepturami. Zwykle do wypiekacza dołączona jest książka z przepisami na wiele rodzajów pieczywa, więc na pewno każdy będzie mógł wybrać coś dla siebie.
Czy wypiekacz jedynie wypieka?
Główną funkcją tego urządzenia, jak sama nazwa wskazuje, jest wypiekanie chleba, ale nie tylko. Możemy w nim piec bułki, a także wytrawne chlebki smakowe – owocowe, czekoladowe itp. oraz proste, ale smaczne ciasta. Wypiekacz do chleba idealnie sprawdzi się u osób z nietolerancjami pokarmowymi, ponieważ można w nim samodzielnie przygotować pieczywo bezglutenowe, wyłącznie ze sprawdzonych przez nas składników. Fantastyczną sprawą jest możliwość wyrabiania ciasta na pizzę, które po skończeniu pracy maszyny wystarczy rozwałkować na blasze, posypać dodatkami i wstawić prosto do piekarnika. Co więcej, możemy przygotować w nim nasze własne, domowe dżemy i konfitury.
Parametry i funkcje, o których warto pamiętać przy wyborze wypiekacza do chleba:
- MOC – zależy od liczby zastosowanych grzałek. Urządzenia z 1 grzałką sprawdzą się jedynie przy niewymagających wypiekach z lekkiej mąki pszennej. Minimalna moc, pozwalająca na prawidłową pracę wypiekacz do chleba, tzn. taka, przy której urządzenie radzi sobie z wygniataniem cięższego ciasta, np. z mąki pełnoziarnistej, powinna wynosić co najmniej 700 W. Im większa, tym lepiej urządzenie pracuje. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że urządzenie o najwyższej mocy, najbardziej wydajne, będzie zużywało więcej energii.
- MIESZADŁA – mniejsze urządzenia, które są w stanie wypiec ciasto o masie ok. 800 g wyposażone są w jedno mieszadło. Jeśli zależy nam na większych wypiekach, wtedy najlepiej jest poszukać urządzenia posiadającego dwa mieszadła, które zdecydowanie lepiej wyrobią większą ilość masy.
- MATERIAŁ WYKONANIA OBUDOWY I KOMORY – obudowa może być plastikowa lub ze stali nierdzewnej. Obydwie wersje mają swoje plusy i minusy. Dzięki plastikowej obudowie urządzenie jest lekkie i przede wszystkim tańsze. Jest jednak podatniejsze na uszkodzenia i zarysowania. Urządzenie w stalowej obudowie jest niestety cięższe, ale z drugiej strony bardziej odporne i trwałe. Niezwykle ważne jest, aby tworzywo, z którego wykonana jest komora wypiekacza (czyli zwykle teflon), pokryte było nieprzywieralną powłoką. Sprawia ona, że masa nie przykleja się do ścianek pojemnika, zdecydowanie lepiej się wyrabia i bez problemu można później wyjąć gotowy chleb. Pomaga to również w lepszym utrzymaniu czystości komory.
- LICZBA KOMÓR – standardowo wypiekacze mają jedną komorę, ale istnieją modele o dwóch pojemnikach. Takie rozwiązanie sprawdza się idealnie w sytuacji, gdy ktoś z domowników je inne wypieki niż pozostali, np. bezglutenowe. Można wtedy bez problemu przygotowywać oba chleby w jednym czasie.
- PROGRAMY PIECZENIA – każdy rodzaj pieczywa ma indywidualny tryb pieczenia, dzięki czemu mamy gwarancję, że wypiek się powiedzie. Możemy uzyskać pieczywo: pszenne, żytnie, francuskie, tostowe, bezglutenowe, z dodatkami lub bez. Swoje tryby ma też ciasto na pizzę czy przygotowywanie marmolady. Jeśli jednak żaden z programów nie jest zadowalający w 100%, niektórzy producenci oferują w swoich urządzeniach tryb indywidualny, który można dostosować do własnych potrzeb.
- STOPIEŃ ZARUMIENIENIA SKÓRKI – możemy wybierać spośród trzech stopni: skórka jasna, średnia oraz mocno zarumieniona.
- FUNKCJA OPÓŹNIONEGO STARTU – ta funkcja spełnia idealnie swoje zadanie, kiedy od razu po przebudzeniu chcesz cieszyć się świeżym, ciepłym pieczywem. Wystarczy wsypać wszystkie składniki wieczorem i włączyć opóźniony start na wymaganą liczbę godzin. Urządzenie rozpocznie swoją pracę późno w nocy i zakończy tuż przed Twoim przebudzeniem.
- SYGNALIZACJA DODAWANIA SKŁADNIKÓW – jest bardzo przydatna, gdy planujemy upiec np. chleb z ziarnami, ziołami czy suszonymi owocami. Dodatków nie wsypujemy od razu z wszystkimi składnikami, ale pozwalamy się ciastu wyrobić i dodajemy je dopiero w trakcie. Umieszczenie większych kawałków na początku, wraz z sypkimi produktami, może poskutkować niedostatecznie dobrze wyrobionym, a co za tym idzie niezbyt dobrze wypieczonym chlebem.
- AUTOMATYCZNE DODAWANIE SKŁADNIKÓW – dzięki temu rozwiązaniu w ogóle nie musimy pilnować momentu wrzucenia dodatków. Służy temu osobny, mniejszy pojemnik na ziarna, owoce itp., umieszczony w wypiekaczu. W odpowiednim czasie dodatki same wysypują się do wyrobionego już ciasta.
- DODATKOWE WYPOSAŻENIE: książka z przepisami – nie tylko na chleby, ale też na powidła, pizzę, ciasta itd. dokładna miarka do składników, foremki do wypieku bułek i bagietek, pędzelek piekarski
Wypiekacz do chleba - zabezpieczenia:
- TERMOIZOLACYJNA OBUDOWA – dzięki temu ścianki wypiekacza nie nagrzewają się, co zapobiega oparzeniom, jeśli dotkniemy urządzenia,
- SYGNAŁ DŹWIĘKOWY – wybrzmiewa, gdy wypiek jest już gotowy i powtarza się dopóki nie wyłączymy sprzętu,
- ZABEZPIECZENIE PRZED PRZEGRZANIEM – urządzenie sygnalizuje (dźwiękiem lub komunikatem na wyświetlaczu), że jest bardzo mocno rozgrzane i należy poczekać z kolejnym procesem aż wystarczająco ostygnie,
- ZAPAMIĘTYWANIE USTAWIEŃ – wypiekacz zapamiętuje ustawione parametry, aby po awarii zasilania móc dokończyć rozpoczęty wcześniej program; ta funkcja sprawdza się jednak wyłącznie przy krótkotrwałym, kilkuminutowym braku prądu,
- ANTYPOŚLIZGOWA PODSTAWA – uniemożliwia przesuwanie się wypiekacza po blacie podczas pracy,
- SCHOWEK NA PRZEWÓD – dzięki tej opcji kabel nie plącze się dookoła urządzenia i nie stanowi zagrożenia dla domowników.
Jak widać wypiekanie własnego chleba nigdy nie było prostsze. Świeżym i pachnącym chlebem można cieszyć się każdego dnia nawet przy zerowych umiejętnościach kulinarnych. Nie wymaga to od nas ani dużo pracy, ani czasu. Jedyne momenty zaangażowania, to wsypanie wszystkich składników do komory, oraz wyjęcie po czasie gorącego bochenka. A śniadanie w postaci ciepłej bagietki z domową konfiturą... bezcenne.