Darmowa dostawa od 100,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
2019-12-17

Termowentylator - mały bohater na chłodniejsze dni

Gdy za oknem temperatura spada poniżej tej uznawanej przez nas za komfortową warto pomyśleć o dogrzaniu pomieszczenia w którym najczęściej spędzamy czas zanim rozpalimy nasze piece na dobre lub miejska sieć zacznie regularnie grzać w naszych mieszkaniach. W takiej sytuacji świetnym pomysłem jest zakup termowentylatora, czyli popularnej w Polsce „farelki”

Termowentylator – co to jest i dlaczego warto go kupić?

Z urządzeniem o którym jest dzisiejszy wpis spotykamy się tak naprawdę bardzo często bo w naszych mieszkaniach termowentylatory towarzyszą nam przecież już od wielu lat. Próbując pokrótce scharakteryzować ich budowę należałoby napisać, że jest to po prostu grzałka wyposażona w wiatrak. To ona pełni rolę elementu grzewczego. Połączenie tych dwóch elementów sprawia, że ciepłe powietrze jest wydmuchiwane, dzięki czemu może zostać rozprowadzone po całym pomieszczeniu.

Podstawową zaletą tego typu urządzenia jest błyskawiczne rozpoczęcie pracy. W zasadzie w kilka sekund po uruchomieniu farelka zaczyna już spełniać swoją funkcję i kieruję w odpowiednią stronę strumień ciepłego powietrza zapewniając nam odpowiedni komfort. Jednocześnie są stosunkowo tanie a dzięki małym gabarytom idealnie nadają się do położenia w małych pomieszczeniach i zapewniają mobilność.

Jaki termowentylator kupić i na co zwrócić uwagę?

Jak w wypadku w zasadzie każdego urządzenia elektrycznego również praca termowentylatora definiowana jest prze kilka parametrów na które musimy zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru urządzenia idealnego dla siebie. Oto najważniejsze z nich:

MOC. Z całą pewnością najważniejszy parametr bo mówi o możliwościach urządzenia w zakresie wydajności grzałki, szybkości nagrzewania i rozprowadzania ciepłego powietrza. Waha się od 750 do 2500W, jeżeli zależy nam na nagrzaniu większej powierzchni w krótszym to należałoby wybrać urządzenie o wyższej mocy.

REGULACJA MOCY. Wybierając termowentylator o dużej mocy warto zwrócić uwagę, czy można ją regulować. Nie zawsze przecież będziemy potrzebowali, żeby farelka pracowała na pełnych obrotach a zmniejszając jej wydajność zmniejszymy również zużycie prądu.

SPOSÓB MONTAŻU.  Najczęściej producenci zapewniają dwa różne sposoby montażu – tradycyjny, stojący lub taki który umożliwia zawieszenie urządzenia na ścianie. Ten pierwszy sposób zapewnia mobilność urządzenia więc będzie z całą pewnością lepszym rozwiązaniem.

MOŻLIWOŚĆ PROGRAMOWANIA PRACY. Producenci droższych modeli dają możliwość zaprogramowania pracy urządzenia. Sami możemy decydować w jakich godzinach termowentylator ma pracować. Instalowany w niektórych farelkach termostat dostosowuje pracę farelki do zdefiniowanej przez nas temperatury. Jeżeli zostanie ona osiągnięta urządzenie wyłączy się i rozpocznie pracę ponownie gdy wykryje, że spadła poniżej określonej temperatury.

TRYBY PRACY. Podstawowym zadaniem farelki jest nagrzewanie pomieszczeń. Niektóre produkty obsługują jednak również tryb pracy bez włączonej grzałki. Uruchamiany jest wtedy wyłącznie wiatrak, który ochładza powietrze. Tym samym możemy wykorzystać takie urządzenie jak niewielki wentylator na upalne dni.

ZABEZPIECZENIA. Jednym z dwóch podstawowych zabezpieczeń to te gwarantujące wyłączenie się urządzenia po jego przewróceniu, drugie z kolei to zabezpieczenie przed przegrzaniem, które wyłączy termowentylator gdy my o tym zapomnimy.

POZIOM HAŁASU. Farelki zdecydowanie nie należą do najciszej pracujących urządzeń domowych. Ten problem jest widoczny, a raczej słyszalny, przede wszystkim w przypadku najtańszych modeli. Warto zatem zwrócić uwagę na poziom natężenia dźwięku. Jeżeli będzie poniżej 50-60 dB to należy uznać to za dobry wynik, gwarantujący pracę bez nieprzyjemnych dla ucha dźwięków,

REGULACJA SIŁY/PRĘDKOŚCI NAWIEWU. Większość dostępnych na rynku modeli dysponuje 3-poziomową siłą nawiewu, co nie oznacza, że nie można znaleźć urządzeń z większym zakresem regulacji. Im jest ich więcej, tym łatwiej dopasowuje się nawiew do temperatury panującej w pomieszczeniu oraz do własnych potrzeb.

OSCYLACJA/KIERUNEK NAWIEWU. Do większych pomieszczeń, gdzie przebywa kilka osób, warto zdecydować się na wentylatory z szerokim zakresem oscylacji. W tym trybie urządzenie obraca się raz w lewo, raz w prawo, równomiernie rozprowadzając chłodniejsze powietrze.

Jaki termowentylator do łazienki?

Jeżeli wiemy, że urządzenie grzewcze będzie funkcjonowało przede wszystkim w łazience, musimy zwrócić uwagę również na pewne dodatkowe kwestie. Przede wszystkim, termowentylator łazienkowy powinien zostać przez producenta dostosowany do pracy przy zwiększonej wilgotności. Standardowe urządzenia pod wpływem wilgoci mogą ulec trwałemu uszkodzeniu. Farelka musi zostać zabezpieczona na wypadek zachlapania ją wodą. Takie sytuacje są bardzo częste w łazience, dlatego nie możemy pozwolić sobie na wybór pierwszego lepszego modelu.

Najlepiej przed zakupem dokładnie sprawdzić, czy w specyfikacji technicznej jest informacja o tym, iż został on dopuszczony do wykorzystania w pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności i narażonych na zachlapania. Przyda się zatem norma odporności, dzięki której termowentylator będzie na nie odporny. Norma IP21 w teorii chroni przed padającymi kroplami wody, ale już IP24 chroni przed bryzgami wody z dowolnego kierunku. Mówiąc najprościej – im wyższy stopień ochrony IP , tym lepiej.

Jaki wentylator do domu?

Oczywiście najważniejszą kwestią w tym przypadku jest metraż pomieszczenia, w którym farelka będzie wykorzystywana. W sytuacji gdy jest ono spore, powinniście decydować się na modele o mocy 2000 W i wyższej. Jednocześnie pamiętać należy o tym, że nawet najmocniejsza farelka nie będzie w stanie ogrzać pomieszczenia o metrażu powyżej 20 metrów kwadratowych. W takiej sytuacji warto decydować się na przykład na wydajniejsze grzejniki olejowe.

Termowentylator do samochodu?

Na rynku dostępne są również niewielkie farelki, które możemy podłączyć bezpośrednio do samochodowej zapalniczki. Są to modele zasilane napięciem równym 12 V. Podczas wyboru tego typu urządzenia, zwróćmy przede wszystkim uwagę na długość przewodu. Jeżeli będzie zbyt krótki, nie zapewni nam on swobody pracy i odpowiedniej wydajności, która przy tak małych rozmiarach i tak nie stoi na najwyższym poziomie.

Konserwacja termowentylatorów

Termowentylator należy przede wszystkim regularnie i dokładnie czyścić z kurzu, gromadzącego się zazwyczaj na kratkach przy otworach wlotowym i wylotowym. Można użyć do tego odkurzacza, pędzelka lub miękkiej ściereczki namoczonej w wodzie z łagodnym detergentem. Dbanie o tą kwestię zabezpieczy urządzenie przed uszkodzeniem grzałki. Pamiętajmy, że podczas czyszczenia wentylator musi być bezwzględnie wyłączony z sieci.

Podsumowanie.

Wybór właściwego termowentylatora z całą pewnością nie będzie dla Was kłopotliwy jeżeli zwrócicie uwagę na kilka najważniejszych kwestii przytoczonych przez nas w powyższym wpisie. Jeżeli będziecie w stanie określić miejsce i wielkość pomieszczenia w których chcecie korzystać z farelki to bez większych kłopotów powinniście wybrać właściwy dla siebie sprzęt o odpowiedniej klasie i wydajności.
pixelpixelpixelpixel