Roboty sprzątające. Nowoczesność i wygoda
Roboty sprzątające zyskują coraz większe grono wielbicieli. Nic dziwnego – któż z nas nie chciałby wracać codziennie do czystego, odkurzonego domu. Zaprogramowanie robota, aby odkurzył mieszkanie, podczas gdy my jesteśmy w pracy, na zakupach czy na wakacjach jest niesamowitą wygodą. Nie musimy też martwić się niezapowiedzianą wizytą gości, ponieważ nasze mieszkanie zawsze będzie wyglądało schludnie.
Czym dokładnie jest robot sprzątający? Co warto wiedzieć zanim zdecydujemy się na zakup?
Robot sprzątający to tak naprawdę dwuczęściowy zestaw, w którego skład wchodzą: robot oraz stacja dokująca. Zadaniem robota jest odkurzanie, a czasem też mopowanie powierzchni (to zależy od modelu), natomiast stacja dokująca jest bazą, w której robot ładuje akumulator. Po zakończonym odkurzaniu stacja, za pomocą podczerwieni, naprowadza robota na miejsce, gdzie rozpoczyna się ładowanie – nie musimy pamiętać, aby go codziennie ładować.
Sam robot sprzątający jest urządzeniem bezprzewodowym, więc nawet jeśli uruchomimy go podczas, gdy jesteśmy w domu, nie ma obaw o plączący się pod nogami kabel. Porusza się samodzielnie, w czym pomaga mu zestaw czujników zabezpieczających go przed wjazdem na przeszkodę lub upadkiem ze schodów, a także algorytm wyznaczający mu obszar sprzątania.
Jaki rodzaj wybrać? Poniżej wymienione są 3 typy robotów:
-
odkurzające – standardowe; wciągają sypkie zabrudzenia,
-
mopujące – robot najpierw odkurza powierzchnię z zanieczyszczeń, a następnie zwilża ją i czyści na mokro; urządzenia te często są wyposażone dodatkowo w nasadkę do polerowania podłogi,
-
myjące – przeznaczone do dokładnego czyszczenia powierzchni szklanych, takich jak okna, płytek itp.,
-
uniwersalne – odkurzające, ale wyposażone również w nakładki do mopowania.
Funkcje i parametry, o których trzeba wiedzieć przed zakupem robota sprzątającego:
System nawigacji: algorytm, który umożliwia dokładne obliczenie obszaru sprzątania. Robot sprzątający może sprzątać w sposób chaotyczny lub uporządkowany. Pierwszy sposób charakteryzuje się tym, że robot odbija się od przeszkód, pokonując niekiedy kilkukrotnie ten sam odcinek. Ma to swoje plusy – podłoga jest lepiej odkurzona, niemniej robot traci więcej czasu na sprzątnięcie całego pomieszczenia. System uporządkowany polega na tym, że robot jeździ po liniach prostych i zwykle nie powtarza odcinków. Niestety zdarza się przy tym, że – przeliczając trasę – niekiedy pominie jakiś obszar powierzchni. Nowocześniejsze urządzenia wyposażone są w system wizualizacji przestrzeni, co ogranicza popełnianie błędów podczas odkurzania.
Czujniki: to dzięki nim robot bezpiecznie i dokładnie porusza się po pomieszczeniach. Roboty posiadają czujniki zbliżeniowe, które chronią je przed wpadaniem np. na meble i odbijaniem się od nich; czujniki uskoku terenu, co zabezpiecza je przed spadaniem np. ze schodów; czujniki wykrywania zanieczyszczeń, dzięki czemu możliwe jest dotarcie do każdego zabrudzonego miejsca.
Moc: im większa, tym – oczywiście – lepsza. Moc w okolicach 30-35 W pozwoli na usunięcie zabrudzeń bez większych problemów. Robot o mniejszej mocy może nie wciągnąć dokładnie mniejszych drobinek, np. piasku.
Akumulator: jego pojemność jest ważna dla czasu pracy robota. Urządzenia o słabszym akumulatorze pracują do godziny, czasem jedynie nieco ponad pół godziny. Dostępne są jednak roboty, które mogą pracować bardzo długo, nawet do 4 godzin. Należy przy tym pamiętać, że czas ładowania akumulatora wynosi zwykle kilka godzin. Jeśli robot ma za zadanie sprzątnąć powierzchnię tak dużą, że będzie bliski rozładowania, wraca wtedy do stacji dokującej, aby się (przez kilka godzin) doładować i wrócić do sprzątania.
Sterowanie – w zależności od modelu, robotem można sterować na 3 sposoby:
- przyciskami na robocie – proste ustawienia daty i godziny sprzątania,
- pilotem dołączonym w zestawie – można nim wskazać konkretne miejsce sprzątania, robot nie jeździ wtedy po całym mieszkaniu, tylko w tym konkretnym miejscu,
- smartfonem (za pomocą pobranej uprzednio aplikacji).
Dzięki odpowiednim ustawieniom możemy zaprogramować sprzątanie na konkretne dni tygodnia i godziny. Pozostaje nam tylko cieszyć się codziennym powrotem z pracy do czystego domu.
System czyszczący: robot sprzątający posiada zwykle 2 szczoteczki, które zbierają sypkie zabrudzenia i zmiatają je prosto pod większą szczotkę, która odprowadza je bezpośrednio do pojemnika. Jeśli posiadamy zwierzęta, szczególnie te długowłose, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to, czy dany model jest przystosowany do zbierania tak problematycznych pozostałości. Długie włosy mogą w nadmiarze wplątać się w szczotkę na tyle, że ta może się zablokować i urządzenie przestaje odkurzać.
Pojemnik na zabrudzenia: wykonany z plastiku; najlepiej dobrać jego wielkość, uwzględniając metraż powierzchni, jaki jest do odkurzenia. Można wybierać pomiędzy modelami z pojemnikami od 0,3 do nawet 2 l.
Filtry HEPA: oczyszczają wydmuchiwane przez robot powietrze.
Obudowa: warto, aby była wykonana z jak najtrwalszego materiału. Pomimo tego, że robot posiada czujniki, które zapobiegają gwałtownym uderzeniom, nie można przewidzieć, czy na nasze urządzenie coś nie spadnie lub czy przypadkiem nie wjedzie tam, gdzie nie powinien.
Roboty najczęściej mają okrągłą obudowę, ale można również spotkać modele półokrągłe, które nieco lepiej sprawdzają się przy sprzątaniu w kątach pomieszczeń.
Poziom hałasu: prawdopodobnie główną wadą tego typu urządzeń jest to, że sprzątają bardzo głośno, dlatego najlepiej programować ich pracę na czas, kiedy nie ma nas w domu. Poziom głośności oscyluje między 55 a 80 dB.
Dodatkowe wyposażenie:
-
lampa UV – promieniowanie UV zabija bakterie, które dostają się do odkurzacza podczas sprzątania
-
taśma blokująca – specjalna taśma, którą możemy wydzielić konkretny obszar sprzątania, dzięki czemu robot nie wjedzie w zakazane miejsca
-
sygnalizacja zapełnienia pojemnika z nieczystościami
-
stacja dokująca – w nowszych modelach jest ona standardowym elementem wyposażenia; te starsze i tańsze jednak nie zawsze posiadają stację dokującą, więc musimy pamiętać o samodzielnym naładowaniu odkurzacza
-
dodatkowe filtry pozwalające usunąć różnego rodzaju alergeny.
Roboty sprzątające mają tę wadę, że nie docierają w każdy zakamarek pomieszczenia. W tym przypadku niezastąpiony jest tradycyjny odkurzacz. Robot jest jednak nieocenionym pomocnikiem w utrzymaniu codziennego porządku w domu. A jeśli dodatkowo oszczędza nasz czas i sprząta podczas gdy my możemy zająć się innymi obowiązkami lub po prostu chcemy się zrelaksować, to czy może być coś lepszego?