Powered by Smartsupp
2020-05-11

Nawilżacze powietrza - zadbaj o swoje zdrowie

Zbyt mała wilgotność powietrza wpływa niekorzystnie na nasze zdrowie i samopoczucie. Doświadczamy tego szczególnie w sezonie grzewczym, kiedy to wilgotność w naszym domu może zmniejszyć się nawet o połowę. Skutki długotrwałego przebywania w pomieszczeniach o obniżonej wilgotności to między innymi sucha i szorstka skóra, wysuszona śluzówka nosa, problemy z zatokami, czy nawet elektryzujące się włosy.

Jej optymalny poziom powinien wynosić 40-60%, a jeśli wilgotność spadnie poniżej tych wartości człowiek zaczyna odczuwać negatywne skutki takiego stanu rzeczy – spadek koncentracji, problemy z oddychaniem a nawet bóle głowy. Remedium w tym przypadku może być niepozorne i stosunkowo niedrogie urządzenie, jakim jest nawilżacz powietrza, który dba o utrzymanie optymalnej wilgotności. Nawilżacz to urządzenie elektryczne, mające wbudowaną grzałkę lub matę ewaporacyjną oraz pojemnik na wodę. Może być zasilany z gniazdka lub pracować dzięki akumulatorom czy bateriom.

Rodzaje nawilżaczy:

Nawilżacze parowe – ich działanie polega na podgrzaniu wody za pomocą specjalnej grzałki znajdującej się w zbiorniku urządzenia. Wytworzona para wodna ulatnia się, nawilżając otoczenie. Należy pamiętać, że gorąca para lekko podnosi temperaturę w pomieszczeniu, co może być problematyczne podczas cieplejszych dni. Takie nawilżacze nie są zbyt drogie, ich ceny zaczynają się od ok. 50 zł.

Nawilżacze ewaporacyjne – mgiełka wypuszczana przez ten nawilżacz – w odróżnieniu od pary z nawilżacza parowego – nie jest gorąca, a chłodna. Dzieję się tak za sprawą zastąpienia grzałki matą ewaporacyjną. Urządzenie działa na zasadzie zassania powietrza z pomieszczenia, w którym się znajduje, przepuszczenia go przez matę nawilżającą, a następnie wypuszczenia delikatnej mgiełki.

Nawilżacze ultradźwiękowe – najbardziej zaawansowane urządzenia. Zbudowane są z membrany ultradźwiękowej oraz wentylatora. Ich działanie polega na wykorzystaniu ultradźwięków, które rozbijają cząsteczki wody, tworząc delikatną parę. Może być ona chłodna lub ciepła. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że ultradźwięki są słyszalne dla zwierząt. Jeśli więc posiadamy pupila, korzystanie z tego rodzaju żacza może być dla niego nieprzyjemne. Tego typu nawilżacze mają jednak dodatkowe zalety w postaci cichszej pracy i mniejszego zużycia energii w porównaniu z nawilżaczami parowymi.

Najważniejsze parametry techniczne:

Moc – im większa moc urządzenia, tym szybciej jest ono w stanie nawilżyć powietrze. Dzięki temu nawilżacz o wysokiej mocy może działać znacznie krócej, niż ten o mocy niskiej. Dlatego też sugerowanie się niską mocą pod kątem oszczędności na energii elektrycznej może być w tym przypadku złudne.

Wydajność parowania – parametr ten pozwala określić, ile pary urządzenie wytwarza w ciągu godziny lub w ciągu doby i określana jest wartościami mililitrów na godzinę (ml/h) lub litrami na dobę (l/24h).  Dla metrażu w okolicach 40m2 w zupełności wystarczy nawilżacz o pojemności 5l.

Obszar nawilżania – wskazuje nam, na jakim metrażu urządzenie jest w stanie poradzić sobie z nawilżeniem powietrza. Rozpiętość jest ogromna. Niezależnie o tego, czy chcemy, aby urządzenie nawilżało mały pokój, czy kilkusetmetrowy dom – na pewno znajdziemy odpowiedni model.

Pojemność zbiornika na wodę – tu również rozbieżność jest bardzo duża. Znajdziemy urządzenia, do których można wlać kilka litrów wody, ale dostępne na ryku są też dużo większe, które pomieszczą nawet ponad 20 litrów.

Filtry – w wytwarzanej parze mogą niestety rozwijać się bakterie, dlatego dodatkowo montowane filtry pozwalają na oczyszczenie powietrza. Najkorzystniejszy jest filtr HEPA, który usuwa nie tylko bakterie, ale też alergeny, kurz, a także cząsteczki smogu. Filtr węglowy jest w stanie usunąć nieprzyjemne zapachy. Filtr ceramiczny poprawia jakość wody, dzięki czemu czyszczenie urządzenia nie będzie ani częste, ani uciążliwe.

Funkcje i wyposażenie dodatkowe:

  • Higrometr – wbudowany higrometr określa stopień nawilżenia otaczającego powietrza i na podstawie tego pomiaru reguluje pracę urządzenia. Jeśli powietrze osiągnie optymalny poziom nawilżenia, urządzenie wyłączy się.
  • Regulacja nawilżenia oraz możliwość wyboru programu nawilżenia.
  • Osuszanie – przeciwnie do nawilżenia, funkcja ta pozwala pozbyć się nadmiernej wilgoci z pomieszczenia, która jest źródłem powstawania pleśni i grzybów, które mogą doprowadzić do poważnych chorób.
  • Aromaterapia – możliwość dodania do wody odrobiny ulubionego olejku, dzięki czemu możemy cieszyć się pięknym, relaksującym zapachem w pomieszczeniu.
  • Jonizacja – neutralizowanie jonów dodatnich, co zapobiega chorobom, takim jak: astma,  migrena, niedotlenienie, reumatyzm czy choroby zatok.
  • Możliwość inhalacji
  • Timer
  • Pilot zdalnego sterowania

Dzięki temu prostemu i niewymagającemu urządzeniu, jakim jest nawilżacz powietrza, będziemy mogli zapomnieć o pogarszającym się zimą stanie cery, włosów i problemach z koncentracją. Będziemy w stanie również zapobiec niektórym dolegliwościom (np. problemom z górnymi drogami oddechowymi) lub znacznie osłabić ich objawy. Przy okazji będziemy cieszyć się zdrowszym, oczyszczonym powietrzem. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą nawilżaczy powietrza w sklepie OutletRTVAGD.

pixelpixel