Maszynki do mielenia mięsa - jak wybrać najlepszą?

2019-10-28
Maszynki do mielenia mięsa - jak wybrać najlepszą?
Wśród bardzo wielu przydatnych urządzeń małego AGD nie może zabraknąć również maszynki do mielenia mięsa. Jest to urządzenie, które sprawdzi się w każdym domu, w którym sporo się gotuje i przyrządza różnego rodzaju mięsne potrawy. Na co powinniśmy zwrócić uwagę wybierając najlepszą maszynkę do mięsa?  Co powinniśmy wiedzieć przed dokonaniem wyboru? Zapraszamy do naszego krótkiego przewodnika.

RODZAJE MASZYNEK

Różnych odmian sprzętów jest co najmniej kilka, jednak główny podział wskazuje na dwa typy maszynek, które możemy spotkać w sklepie:

Ręczne – są już coraz rzadziej wybierane przez klientów na rzecz nowszych i wygodniejszych rozwiązań. Aby zmielić mięso, konieczne jest mozolne kręcenie specjalną korbą, która napędza ślimak urządzenia. Choć nie potrzebuje podłączenia do prądu, wymaga od domowników użycia siły. Najczęściej wykonana jest ze stali nierdzewnej lub żeliwa, dzięki czemu charakteryzuje się bardzo wysoką trwałością. Jest mocowana do blatu, przez co nie zawsze zapewnia właściwą stabilność. Bez wątpienia zalety ręcznych maszynek to niska cena, oszczędność i prostota użycia, po stronie wad należy zapisać konieczność użycia siły, co może męczyć podczas mielenia sporej ilości mięsa. Tym samym wydajność takiego rozwiązania jest znacznie niższa. Brak dostępu do funkcji dodatkowych również  wprowadza wyraźne ograniczenia

Elektryczne – coraz popularniejsze rozwiązanie, przede wszystkim dzięki automatyzacji i wygodny całego procesu. - ślimak napędzany jest przez silnik. Warto podkreślić, że pobór energii w wypadku tego typu urządzeń nie jest szczególnie wysoki i koszt ich użytkowania nie powinien spędzać nam sen z powiek. Tego rodzaju maszynki są również bardzo wszechstronne – wszystko dzięki dołączonym nakładkom i końcówkom. Zdecydowanie najważniejszą zaletą jest fakt, że są po prostu znacznie bardziej wydajne i przede wszystkim nie wymagają od nas wysiłku. Wystarczy włączyć urządzenie i wrzucać kawałki mięsa do otworu wlotowego pomagając sobie sobie popychaczem.

WYDAJNOŚĆ I MOC

Wydajność to istotny parametr podawany przez producentów najczęściej w kilogramach na minutę. Im wyższa wartość, tym większą ilość składników jaką w staniej jest zmielić maszynka w określonym czasie. Na rynku znaleźć można urządzenia o bardzo niskiej wydajności, wynoszącej zaledwie 0,3 kg mięsa na minutę, ale również modele znacznie mocniejsze, w przypadku których wartość ta może wynieść nawet 2,5 kg/min.
Kupując maszynkę, postawmy na modele o dużej mocy. Oczywiście nie zawsze będzie ona niezbędna, ale w przypadku mielenia mięsa z kawałkami kości, modele o niskiej mocy mogą się zacinać.
Większość  dostępnych na sklepowych półkach urządzeń posiada moc od 300W do nawet 2000W. Ważną zaletą urządzeń o wyższej mocy jest przede wszystkim dłuższa praca bez przegrzania, a tym samym bez konieczności ich wyłączania. Maszynki o niskiej mocy są dość tanie, jednak musimy pamiętać, że będą się one nadawać jedynie do przerabiania bardzo miękkiego mięsa i nie zapewnią nam ciągłości pracy. Nie można liczyć też na ich większą energooszczędność – różnice w kosztach będą naprawdę niewielkie.

WYKONANIE I BUDOWA

Jak pewnie zdążą Państw zauważyć w sklepach spotkamy zarówno maszynki z obudową plastikową, jak i metalową. Tych ostatnich jest mniej, jednak niekiedy warto ich poszukać, gdyż mają wiele zalet. Na pierwsze miejsce wysuwa się oczywiście kwestia trwałości i żywotności, choć ostatecznie wiele zależy od częstotliwości korzystania z maszynki.

Plastikowa obudowa to dobry wybór w sytuacji gdy chcemy korzystać z maszynki do mięsa raz na miesiąc lub „od święta”. Są dość wytrzymałe i łatwo utrzymać je w czystości. Są też lżejsze i często nieco mniejsze od metalowych. Należy jednak pamiętać, że pęknięta obudowa oznacza najczęściej konieczność kupna nowej maszynki, bo z reguły nie kupimy jej w sklepie z częściami zamiennymi.

W przypadku obudowy metalowej praktycznie nie ma możliwości jej uszkodzenia przy standardowej eksploatacji, więc jeśli będzie to urządzenie często używane w naszej kuchni, lepiej więc wybrać właśnie taką. Z drugiej strony należy pamiętać o tym, że maszynki z metalową obudową są znacznie cięższe. Nie na leży jednak przesadzać z kłopotliwością tego rozwiązania. Najczęściej maszynka przez większość czasu stoi na kuchennym blacie, dodatkowo ciężar jest tak naprawdę zaletą – zapewnia przecież stabilność i bezpieczeństwo w trakcie użytkowania.

WYPOSAŻENIE I FUNKCJE

Wybierając konkretną maszynkę do mięsa warto zwrócić uwagę, w jakie akcesoria wyposażył je producent. Standardowo powinny to być następujące elementy:

Sitka – różnią się wielkością i ilością oczek, dzięki czemu można przygotowywać dania o drobniejszej lub grubszej strukturze. Krótko mówiąc im więcej sitek, tym większe możliwości ma maszynka. Zwróć uwagę, żeby urządzenie posiadało co najmniej dwa-trzy sitka.
Popychacz – niezbędny do sprawnego i szybkiego napełniania maszynki – powinien być plastikowy i dobrze trzymać się w dłoni

Dodatkowo w zestawie wraz z maszynką może się znaleźć wyposażenie niestandardowe, czyli między innymi:

Młynek do kawy - nieoceniona podczas przygotowywania różnego rodzaju sałatek. To co sami będziemy kroić przez 15 minut, szatkownica zrobi w ciągu minuty ego domowego napoju,
Szatkownica - niewielka przystawka służąca do elektrycznej maszynki do mielenia. Pozwala ona pokroić produkty na plastry, drobne i grube wióry, a nawet zetrzeć ziemniaki na placki, lub inne potrawy.
Przecierak – doskonały do przygotowywania napojów, musów i zup-krem,
Nasadka do robienia kiełbasy – w sam raz do domowego przyrządzania mięs. Jeśli to Twoja pasja, koniecznie sprawdź, jak wykorzystać suszarkę spożywczą do suszenia mięsa.
Przystawka do robienia kebbe - jest to bliskowschodnie danie, które składa się ze mięsno-pszenicznej skorupki i mięsnego nadzienia. Nasadka dołączana do niektórych modeli maszynek do mielenia jest w zasadzie niezbędna do prawidłowego wykonania tej wyśmienitej potraw
Przystawka do wyrobu domowego makaronu – sprawi, że w ciągu zaledwie kilku minut przygotujesz idealne spaghetti, czy pappardelle.

Schowek na kabel i pojemnik na akcesoria dołączone do maszynki również mogą być istotnym elementem całęgo urządzenia. Dzięki nim maszynka nie zajmie dużo miejsca w kuchennej szafce, a poszczególne przystawki nie zagubią się.

Stopnie prędkości - regulacja prędkości obrotowej silnika przyda nam się w przypadku używania maszynki do nadziewania kiełbas, wyciskania soku z drobnych owoców. Wówczas lepiej zdecydować się na wolniejsze obroty. Ile stopni prędkości powinna mieć maszynka? Z powodzeniem wystarczą już nawet dwa stopnie, ale jeżeli nie zależy nam nam na dodatkowych akcesoriach i funkcjonalnościach to regulacja obrotów nie musi mieć aż tak dużego znaczenia.

ZABEZPIECZENIA

Łatwo dostępny automatyczny wyłącznik, który ochroni silnik przed przegrzaniem. W razie konieczności takie zabezpieczenie natychmiastowo przerwie pracę urządzenia i zabezpieczy urządzenie przed trwałym uszkodzeniem.
Dużym atutem są antypoślizgowe nóżki, które ułatwiają stabilną pracę i nie wymuszają na nas trzymania całego urządzenia podczas mielenia.
Funkcja rewers – funkcja pozwalająca cofnąć obrót maszynki w przeciwną niż zwykle stronę. Umożliwia to zmielenie nawet bardzo twardego, żylastego produktu, wyciągniecie niedającej się zmielić chrząstki itp.

PODSUMOWANIE

Maszynka do mielenia mięsa oprócz podstawowej funkcjonalności może stać się całkiem praktycznym robotem kuchennym. Dzięki niej zmielisz nie tylko mięso, ale i kawę, przyprawy, zetrzesz ser, poszatkujesz warzywa, wyciśniesz sok, zrobisz mus i nadziejesz kiełbasę. Jak każdy zakup również zakup maszynki do mięsa powinien być przemyślany i wyważony, aby nie kupować urządzenia, które nie będzie w pełni wykorzystywane w naszym domu. Wierzymy, że dzięki temu krótkiemu przewodnikowi podjęcie decyzji będzie prostsze. Życzymy udanego wyboru i mnóstwa smacznych potraw!
pixelpixel