Wybieramy urządzenie do wyciskania soków
WSTĘP
Soki, które można znaleźć na sklepowych półkach w zdecydowanej większości nie są w stanie zastąpić nam tych, które możemy przygotować sami w zasadzie z tych samych produktów. Głównie ze względu na duże ilości cukrów dodawanych w procesie produkcji oraz pasteryzacji pozbawiającej soki ich wielu składników odżywczych.
Stres i pośpiech towarzyszący na codziennie nie sprzyja zdrowemu odżywianiu, często nie mamy czasu na to żeby zjeść codzienną porcję warzyw, czy owoców. Własnoręcznie przygotowane soki są świetną alternatywą, ponieważ ze względu na swoją płynną konsystencję potrafią dostać się do krwioobiegu i zregenerować nasz organizm w zaledwie kilkanaście minut. Robiąc soki samemu mamy w pełni wpływ na ich skład. Nie zawsze musimy unikać warzyw czy owoców, których nie lubimy, lecz zmieszać je z naszymi ulubionymi i w ten sposób korzystać z ich dobrodziejstw witaminowych.
Wycisnąć sok z cytrusów potrafi w zasadzie każdy. Ale co z owocami, które mają mniej soku, takimi jak jabłka i gruszki? Jakie urządzenie wybrać, jeżeli chcielibyśmy przygotowywać soki z wyjątkowo twardych owoców i warzyw a nawet niektórych ziół? W tym wpisie postaramy się przybliżyć Państwu najbardziej popularne urządzenia na rynku wraz z ich największymi zaletami i wadami.
SOKOWIRÓWKA
Z pewnością ze względu na cenę i dostępność to najpopularniejsze obecnie urządzenia do przygotowywania soków. Sokowirówka wyciska sok z owoców za pomocą wirującego sita z ostrzami. Sok wydostaje się przez dziurki znajdujące się po bokach sita, a potem spływa przez lejek do podstawionego naczynia. Urządzenia te najczęściej mają moc od 200 do 800W i charakteryzują się duża prędkością – zazwyczaj od 6000 do 12000 obr/min
Soki uzyskiwane z sokowirówek zawierają niewiele drobin miąższu, są przezroczyste, dość wodniste i klarowne. Podczas wyciskania szybkie obroty wywołują efekt podgrzewania i napowietrzenia soku a co za tym idzie szybko traci swoje właściwości odżywcze, które giną w procesie utleniania. Nie nadaje się on do przechowywania – należy go wypić zaraz po wyciśnięciu.
Sokowirówka pozwoli nam uzyskać sok bardzo szybko, ale tylko z ograniczonej liczby gatunków warzyw i owoców. Bez większych kłopotów wyciśniemy produkty takie jak: marchew, jabłko seler, burak, natomiast nie wyciśniemy albo wyciśniemy bardzo słabo wszystkie drobne owoce – poziomki, maliny, porzeczki oraz wszelką zieleninę, czy zioła – szpinak, jarmuż, seler, pietruszkę, miętę, mniszek lekarski itd.
- niska cena
- łatwość obsługi
- pozwalają na szybkie wyciśniecie dużych ilości soku
- zazwyczaj mają duży otwór wsadowy i nie wymagają krojenia warzyw i owoców na mniejsze części
SOKOWIRÓWKA - MINUSY
- głośna praca
- ograniczenie ciągłej pracy do kilku minut - silnik może ulec przegrzaniu
- mała wydajność – nie wyciskają całego soku z warzyw i owoców
- sok wyciśnięty przez sokowirówkę trzeba spożyć od razu po przyrządzeniu, jest napowietrzony i spieniony
- utrudnione czyszczenie
- niska jakość soku – niewielka zawartość składników odżywczych, witamin i enzymów
- słabo radzą sobie z warzywami liściowymi, takich jak szpinak, sałata, czy świeże zioła
WYCISKARKA WOLNOOBROTOWA
To urządzenia które cechuje znacznie wolniejsza i dokładniejsza praca niż omawiane wyżej sokowirówki. Sok jest w nich wyciskany za pomocą specjalnego wałka, który obracając się miażdży owoce i warzywa.
Wyciskarki wolnoobrotowe charakteryzują się zwykle mocą od 100 do 450 W. Podobnie jak w przypadku sokowirówek, wybierając urządzanie należy zastanowić się, z jakich owoców i warzyw zamierzamy najczęściej przygotowywać sok. Jeśli są to miękkie owoce i warzywa, w zupełności wystarczy Ci wyciskarka o mocy około 100-150 W. Do warzyw takich jak marchewka, seler czy buraki, najlepsze będzie jednak urządzenie o wyższej mocy.
Sok z wyciskarek nie jest klarowny, zawiera cząsteczki i włókna owoców. Wyciskarka nie napowietrza soku, dzięki czemu nie ulega on utlenieniu i można go przechowywać w lodówce przez kilka dni. Sok z wyciskarek zachowuje wszystkie wartości odżywcze wyciskanych warzyw i owoców. Takie urządzenia umożliwiają ponadto homogenizację owoców, czyli otrzymanie owocowego musu.
Ze względu na budowę i funkcjonalność tych urządzeń możemy podzielić je na dwa typy
POZIOMA WYCISKARKA SOKÓW
Poziome wyciskarki do soków, oprócz podstawowej funkcji wyciskania soku, mają również inne przydatne funkcje i głównie to odróżnia je od swoich pionowych „sióstr”. Producenci prześcigają się w zwiększaniu możliwości tych urządzeń, ale do najpopularniejszych w tej chwili należy możliwość mielenie orzechów, maku, ugotowanego mięsa, przypraw, oraz nasion i zbóż. Przy pomocy niektórych modeli przygotujesz również wszelkiego rodzaju przeciery, lody, desery, czy puree, czy nawet makarony o różnych kształtach.
POZIOMA WYCISKARKA - PLUSY
- sok z nich wyciśnięty zawiera wszystkie wartości odżywcze zawarte w owocach
- wysoka jakość soku
- wyciskają sok z praktycznie każdego gatunku warzyw, owoców, a nawet świeżych ziół i warzyw liściastych
- większa wydajność – wyciskarki do soków są w stanie wycisnąć nawet do 2 razy więcej soku niż sokowirówki, co oznacza mniej strat, a więcej wartościowego, zdrowego soku.
- wiele dodatkowych funkcji - mielenie, homogenizowanie, robienie musów, przecierów, formowanie makaronów, mielenie ziół, orzechów, kawy
POZIOMA WYCISKARKA - MINUSY
- wyciskanie soku jest znacznie bardziej czasochłonne niż w sokowirówkach
- wysoka cena
PIONOWA WYCISKARKA SOKÓW
Podstawowe różnice pomiędzy wyciskarką poziomą a pionową jeżeli chodzi o ich budowę są dwie – pierwsza to konstrukcja, w której zastosowano obrócony mechanizm zapewniający nieco szybszą pracę przy zachowaniu wydajności wyciskarek poziomych,
Drugim elementem, który wyróżnia wyciskarki pionowe względem poziomych to zatyczka pozwalająca zatrzymać sok/wodę wewnątrz urządzenia. Ma ona dwojakie zastosowanie.
Po pierwsze pozwala na płukanie wyciskarki wodą, bez konieczności demontażu jej części co ułatwia czyszczenie sprzętu i umożliwia szybkie wypłukiwanie resztek soku w sytuacji, gdy po chwili chcemy przygotować sok z zupełnie innych owoców/warzyw nie mieszając go z tym pierwszym.
Ciekawszą funkcjonalnością zatyczki jest jednak możliwość przygotowywania koktajli wewnątrz wyciskarki. Do wyciskanego soku wystarczy dolać jogurt, miód lub inny składnik a wyciskarka zmiksuje całość na pyszny koktajl, który można podać wprost do szklanki.
WYCISKARKA PIONOWA - PLUSY
- praktycznie brak konieczności używania popychacza, co ułatwia przyspiesza wyciskanie
- kompaktowa konstrukcja zajmująca mniej miejsca
- możliwość płukania urządzenia przed przygotowywaniem kolejnego soku
- możliwość przygotowywania bezpośrednio w urządzeniu koktajli mlecznych
WYCISKARKA PIONOWA - MINUSY
- bardziej czasochłonne utrzymywanie urządzenia w czystości
- mniejsza funkcjonalność
- soki przygotowane w takiej wyciskarce są gęstsze co niektórym może przeszkadzać.
- wysoka cena
PODSUMOWANIE
Zakup urządzenia do przygotowywania soków tak, jak każdy inny powinien być dobrze przemyślany. Najważniejszą kwestią do rozpatrzenia jest ta z czego zamierzają Państwo wyciskać sok. Jeżeli zależy Ci głównie na najbardziej popularnych owocach i warzywach, chcesz w krótkim czasie przygotować większą ilość soku i nie chciałbyś wydawać na kolejne urządzenie małej fortuny to wówczas zdecyduj się na popularną sokowirówkę. W sytuacji gdy zależy Ci na najwyższej jakości przygotowanego soku, lubisz eksperymentować z różnymi produktami, ziołami, warzywami liściastymi to powinieneś zdecydować się na kompaktową pionową wyciskarkę wolnoobrotową. W momencie, jednak gdy zależy Ci na dodatkowych funkcjonalnościach takich jak mielenie przypraw, kawy, nasion a nawet przygotowaniu makaronów to powinieneś zastanowić się nad zakupem wyciskarki poziomej.
Mamy nadzieję, że powyższy wpis choć trochę pomógł Państwu w wyborze. Jeżeli nie to zachęcamy do kontaktu z naszą obsługą celem dodatkowej pomocy :)