Darmowa dostawa od 100,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Pora na mop parowy!

2018-05-27

Czym jest mop parowy i jak działa?

Mop parowy wyglądem przypomina nieco większy mop tradycyjny. Różni je to, że mop parowy oprócz końcówki czyszczącej posiada dodatkowo zbiornik na wodę, grzałkę oraz wbudowany akumulator. Dzięki temu wyposażeniu woda podgrzewana jest aż do uzyskania gorącej pary, która jest naszym jedynym środkiem czystości. Oznacza to, że nie potrzebujemy żadnych innych chemicznych detergentów. Gorąca para jest w stanie sama poradzić sobie z kurzem i różnego rodzaju brudem.
Niezaprzeczalną zaletą mopa parowego jest fakt, że jest on w stanie usunąć niemalże 100% bakterii i zarazków, jakie mogą znajdować się na naszej podłodze. Co więcej, robi to jedynie za pomocą gorącej pary. Żaden tradycyjny mop nie jest w stanie temu dorównać i zapewnić nam czystości i sterylności na tak wysokim poziomie. Z tego właśnie względu mopy parowe są rekomendowane dla alergików, którzy borykają się z uciążliwym problemem uczulających roztoczy, których trudno pozbyć się na dłużej.
Warto też wspomnieć o innej zalecie mopa parowego. Nawierzchnia jest sucha zaraz po wyczyszczeniu, dlatego nie trzeba czekać, aż podłoga całkowicie wyschnie – jak to bywa w przypadku mopów tradycyjnych.


Jakie powierzchnie można czyścić mopem parowym?

Mop parowy  sprawdza się na różnego rodzaju materiałach i powierzchniach – nie musimy ograniczać się tylko do podłóg. Doskonale czyści powierzchnie wyłożone płytkami, co oznacza też ściany np. w łazience czy kuchni. Radzi sobie z wszelkimi fugami. Problemem nie są też dla niego powierzchnie szklane, a nawet okna.
Niektóre mopy posiadają funkcje mycia podłóg drewnianych, parkietów i paneli laminowanych – dzięki tym ustawieniom możemy być pewni, że tego rodzaju nawierzchni nie stanie się krzywda.
Na tym jednak nie koniec. Mop parowy  spełni swoje zadanie także w podczas czyszczenia mebli wypoczynkowych czy tapicerki samochodowej. Może być też używany jako opcja wstępnego czyszczenia dywanów, ponieważ gorąca para pod ciśnieniem jest w stanie rozpuścić trudny do wyczyszczenia brud.
Należy jednak wiedzieć, że mop parowy nie nadaje się do podłóg drewnianych olejowanych lub woskowanych.

Mop parowy -wyposażenie i funkcje:

 

Dostosowanie poziomu emisji pary do podłoża – dzięki tej funkcji mamy pewność, że wybrane ustawienia w żaden sposób nie zniszczą delikatniejszych lub bardziej wymagających powierzchni, a jednocześnie zagwarantują najwyższy stopień czystości.

Giętka głowica – pomaga w dotarciu to do trudno dostępnych miejsc, np. w zakamarkach pomieszczeń lub pomiędzy meblami.
Pojemność urządzenia – zależy od wielkości powierzchni, którą chcemy wyczyścić. Większa pojemność to mniejsza potrzeba wymiany wody w trakcie pracy. Dostępne na rynku mopy mają zwykle pojemność od 0,3 l do 0,7 l. Przyjmuje się, że zbiornik o pojemności 0,4 l wystarcza na ok. 15 min optymalnej pracy urządzenia.
Waga – przy czyszczeniu jedynie podłóg ten parametr nie ma aż tak wielkiego znaczenia. Problem pojawia się, gdy planujemy czyścić nim również ściany lub inne powierzchnie pionowe, co wymaga trzymania go w górze – w takim wypadku im lżejszy mop, tym wygodniejsza praca
Długość przewodu zasilającego – jest bardzo ważna w przypadku większego metrażu. Dzięki długiemu kablowi nie będziemy musieli zaprzątać sobie głowy przepinaniem go do różnych gniazdek, aby móc dokończyć sprzątanie.
System filtracji wody – zazwyczaj do sprzątania używamy wody z kranu, po której na urządzeniu osiada dużo kamienia. Filtry skutecznie temu przeciwdziałają, ograniczając potrzebę czyszczenia mopa do minimum.
Czas nagrzewania – jest to czas, którego mop potrzebuje na „rozgrzanie się”. Oscyluje on w przedziale od kilkunastu sekund do nawet minuty. Im krótszy czas, tym mniej marnujemy go na czekanie. To również mniejsze zużycie prądu.
Powiadomienie o gotowości do pracy – niektóre mopy informują o gotowości do użycia np. podświetlając na kolorowo zbiornik wody.


Mop parowy - wyposażenie dodatkowe:

Ściereczki na głowicę – ich założenie pozwala na jednoczesne zbieranie kurzu i brudu z podłogi.
Nakładka do dywanów – za pomocą tego udogodnienia możemy zdezynfekować i odświeżyć dywan bez konieczności jego prania. Nakładka sprawdzi się równie dobrze przy odświeżaniu mebli wypoczynkowych i tapicerki w samochodzie.
Rozmaite końcówki do czyszczenia szyb, fug łazienkowych, piekarników


Jak widać mop parowy jest urządzeniem wielofunkcyjnym z możliwościami znacznie wybiegającymi poza zakres możliwości standardowego mopa, zarówno w kwestii funkcji, jak i likwidowania brudu i zarazków. Na pewno jest urządzeniem dużo droższym i większym z racji dodatkowego wyposażenia, ale efekty są nieporównywalne. Co więcej, mop parowy jest urządzeniem bardziej higienicznym, gdyż nie musimy zdejmować i czyścić nakładki w międzyczasie. Nie narażamy też swoich rąk na działanie drażniących detergentów.


Mamy nadzieję, że powyższa charakterystyka przybliżyła możliwości tego urządzenia. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą konkretnych modeli.

pixelpixel